آیا می‌توانیم بدون ایموجی ارتباط برقرار کنیم؟

ارتباط با ایموجی

مدتی پیش، در فکر این بودم که نامه‌ای برای یکی از دوستانم بنویسم، یک نامه کاغذی با تمبر و پاکت. به‌محض اینکه جمله دوم را نوشتم، احساس کردم که الآن به یک ایموجی نیاز دارم. ترسیدم که اگر یک شکلک زردِ در حال خندیدن اضافه نکنم، دوستم متوجه نشود که دارم با او شوخی می‌کنم و جدی نیستم. بعد به این فکر فرورفتم که آیا واقعاً بدون ایموجی می‌توان ارتباط برقرار کرد؟ آیا بدون ایموجی می‌توانیم منظورمان را واضح بیان کنیم؟

در اینترنت جستجو کردم و هرکس دراین‌باره عقیده‌ای داشت. به‌عنوان‌مثال، یکی گفته بود که  ایموجی نمی‌تواند جایگزینی برای کاربرد نوشتار باشد. دیگری گفته بود ایموجی ممکن است باعث سردرگمی‌شود چون یک شکلک ممکن است در هر جای دنیا معنای متفاوتی داشته باشد و هرکس آن را به نحوی متفاوت تفسیر کند. یکی گفته بود ایموجی زبان را ارتقا می‌دهد یا از آن به‌عنوان مکمل می‌شود استفاده کرد. و یک نفر هم گفت بود که ایموجی می‌تواند جایگزین زبان غیرکلامی شود. این آخری به نظرم معقول‌ترین بود.

ارتباط غیر کلامی و ایموجی ها

هنگامی‌که صحبت می‌کنیم، نه‌تنها از کلمات استفاده می‌کنیم، بلکه به کلمات لحن (ارتباط صوتی) می‌دهیم و آن‌ها را با ژست (ارتباط غیرکلامی) بیان می‌کنیم. ارتباطات کلامی و غیرکلامی به ما کمک می‌کنند تا احساسات خود را به شنونده منتقل کنیم. قاعدتاً بیان مطلبی با لبخند با بیان همان مطلب به همراه حلقه زدن اشک در چشمان کاملاً متفاوت است.

بسیاری مواقع، کلمه و جملات به‌اندازه کافی برای انتقال دقیق منظورمان کافی نیست. به‌عنوان‌مثال، زمانی که چیزی را به‌طعنه یا با شوخی بیان می‌کنیم. حال این شکلک‌های زردرنگ برای نجات ما از راه رسیدند. این‌ها وسیله‌ای هستند که به ما اجازه می‌دهند چیزهایی را که نمی‌توان در کلمات گنجاند، بیان کنیم. به ما این امکان را می‌دهند که متن خود را ملموس‌تر کنیم و احساسات و عواطف خود را بهتر بیان کنیم.

درست است که ایموجی یا همان شکلک‌های زرد نمی‌توانند جایگزین کامل کلمات شود، اما قادر هستند آن را تقویت کرده و به ما کمک کنند آنچه را که نمی‌توان صرفاً با کلمات بیان کرد به دیگران منتقل کنیم. درهرحال، فکر نمی‌کنم دلیل آمدن آن‌ها قدرت بخشیدن به زبان باشد، بلکه بیشتر آن را غنی و طبیعی‌تر می‌کنند، همان‌طور که حرکات غیرکلامی و لحنِ گوینده باعث انتقال بهتر منظور و مطلب او می‌شود.

موافقم که گاهی اوقات این شکلک‌ها باعث سردرگمی ما می‌شوند. همان‌طور که قبلاً گفتیم، این شکلک‌ها برای افراد گوناگون معانی مختلفی دارد و بسته به سن، محل زندگی و دیگر موارد، هرکس می‌تواند آن‌ها را به‌گونه‌ای متفاوت تفسیر کند. اما همین مسئله می‌تواند در مورد ژست‌ها و حرکات غیرکلامی نیز صادق باشد، چون هیچ‌کدام از آن‌ها در دنیا ثابت نیستند.

آینده ایموجی ها

نمی‌دانیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، اما اکنون، ایموجی ها آمده‌اند تا بمانند و عضو جداناپذیری از زندگی ما شده اند. بله، می‌توانیم بدون استفاده از آن‌ها ارتباط برقرار کنیم، اما هر وقت که از آن‌ها استفاده می‌کنیم، تعاملات ما روان‌تر، احساسی‌تر و طبیعی‌تر خواهد بود.

شاید ترجمه بعضی از این شکلک ها لازم باشد. نظر شما چیست؟

Share:

ارسال یک پاسخ