ترجمه تخصصی

ترجمه تخصصی

ترجمه تخصصی چیست؟

اصطلاحی است که در حرفه ترجمه و مدارس ترجمه مورد استفاده است. اگر ترجمه متنی مستلزم آگاهی و دانشی خاص از زمینه موردنظر باشد که معمولاً بخشی از دانش عمومی مترجم نیست، متن پیش رو تخصصی تلقی می‌شود.

کاربرد واژه «تخصصی» درخصوص مترجمان و متون کاربرد متفاوتی دارد. بعضی از مترجمان در انواع گوناگونی از زمینه‌ها همچون حقوقی، سیاسی، پزشکی و یا علوم زیستی فعالیت می‌کنند، درحالی‌که دیگران تنها در یک یا دو زمینه تخصص دارند. بگذارید مثالی بزنم، مترجمی که به‌عنوان «متخصص ترجمه متون اقتصادی» فعالیت می‌کند، ممکن است گاهی متونی اقتصادی ترجمه کند که تخصصی نیستند بدین معنی که متن موردنظر به دانشی کلی از اقتصاد نیاز دارد و نه دانشی تخصصی. مترجمان حرفه‌ای که قادر به ترجمه متون تخصصی در یک حوزه هستند معمولاً قیمت‌های بالاتری را برای کار خود در نظر می‌گیرند.

زمینه های ترجمه تخصصی

علاوه بر این، ترجمه ممکن است به زمینه اصلی شرکت یا ارگان ارتباط نداشته باشد. برای مثال شرکت فروش کالای الکترونیکی ممکن است اوراق دادگاهی برای ترجمه داشته باشد و یا بانکی ممکن است نیازمند مترجمی با تخصص صنعتی باشد چراکه به درخواست یک وام مربوط می‌شود. به همین دلیل است که کارشناسان ارشد تیم ترجمه ۴ از انتخاب مترجم صحیح برای هر پروژه اطمینان حاصل می‌کنند.

برای درک و فهم متون تخصصی، مترجم باید تا حد نیمه پیشرفته یا حتی پیشرفته در خصوص زمینه مربوطه اطلاعات کسب کرده باشد. بااین‌حال، سطح درک موردنیاز برای ترجمه متون تخصصی قاعدتاً کم‌تر از سطحی است که متخصصان اصلی آن حرفه دارند. هنگامی‌که دانش مترجمان مجرب کفاف ترجمه را نمی‌دهد، بایستی با افراد متخصص و فعال در آن حرفه مشورت کنند.

این نکته قابل درنگ است که عمل ترجمه صرفاً جایگزینی کلمات یک‌زبان با کلمات زبانی دیگر نیست.

contact-us
توصیه می‌کنیم که اگر شما یا شرکتتان نیاز به ترجمه ای باکیفیت دارید، مترجم عمومی استخدام نکنید. لطفاً با کارشناسان ارشد ترجمه ۴، از بخش تماس با ما ارتباط برقرار کنید تا در خصوص ترجمه مناسب مشاوره کسب نمایید.

ثبت سفاش در ترجمه ۴

ترجمه تخصصی فرآیندی بسیار پیچیده است که نیازمند ترجمه‌ای صحیح و دقیق است. ترجمه ۴ توجه ای ویژه‌ای به کیفیت و جلب اعتماد شما دارد. بر این باوریم که این رویکرد برای حفظ رابطه‌ای دوطرفه و درازمدت با مشتریان ضروری است. مترجمان توانای ما با استفاده از تجربه‌شان، خود را با نیاز مشتری منطبق کرده تا ترجمه‌ای برتر ارائه کنند. مهم نیست که چه نوع ترجمه ای مدنظر شماست، ترجمه ۴ از حد انتظارات شما فراتر خواهد بود.